Dışişleri Bakanlığı açıkladı: UNESCO Listesine KaydedildiMehveş Emeç’ten özel konser 

Dışişleri Bakanlığı, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne çok uluslu adaylık dosyalarının kaydedildiğini duyurdu. Ülkemizin Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’nde kayıtlı kültürel unsurlarının sayısı ise 30’a ulaştı.

UNESCO’ya Sunulan Adaylık Başvuruları

Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, “Ülkemizin koordinatörlüğünde Azerbaycan, İran, Özbekistan ve Tacikistan ile birlikte sunulan ‘Tezhip Sanatı’; İran’ın koordinatörlüğünde, ülkemiz, Azerbaycan ve Özbekistan ile hazırlanan ‘İftar ve İftar ile İlgili Sosyo-Kültürel Gelenekler’; Azerbaycan’ın koordinatörlüğünde ülkemizle birlikte sunulan ‘Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası’ ile ülkemizin koordinatörlüğünde Azerbaycan ile hazırlanan ‘Sedef Kakma Sanatı’ başlıklı çok uluslu adaylık dosyaları, 4-9 Aralık 2023 tarihleri arasında Botsvana’nın Kasane şehrinde gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi’nin 18. Oturumu’nda UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi” denildi.

Kültürel Unsur Sayısı 30’a Ulaştı

Açıklamada, bu kayıtla birlikte ülkemizin Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’nde kayıtlı kültürel unsurlarının sayısının 30’a ulaştığı ifade edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz