7 Nisan 2023 tarihinde Bankamıza ulaşan birinci şikayet üzerine Teftiş Konseyimiz tarafından Levent Büyükdere Şube Müdürü Seçil E. hakkında inceleme başlatılmış olup, birebir gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunulmuştur. Kelam konusu şahsa ulaşılamaması hasebiyle Bankamızca Seçil E.’nin yurtdışına çıkma yasağı talep edilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurumumuz da bilgilendirilmiştir.

Teftiş Konseyimizce yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, Seçil E. tutuklanmadan evvel sav sahiplerinin değerli bir kısmının (18 kişi) tabirlerine başvurulmuştur. 

10 Nisan 2023 Pazartesi günü ön inceleme raporumuz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiş ve Seçil E., nitelikli dolandırıcılık kabahatiyle birebir gece saat 23:30 sularında gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştır.

Bu süreçte argüman sahiplerinin yahut vekillerinin, basına verdikleri çoğunlukla gerçeği yansıtmayan beyan ve sözler üzerine, aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna yapılması kararı alınmıştır.

1. Bugün prestijiyle (28 Nisan 2023) Teftiş Heyetimizin yaptığı inceleme sonuçlanmış ve kapsamlı inceleme raporu, tüm ekleriyle birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na,

2. Eş vakitli olarak, inceleme raporunun birer sureti ilgili denetleyici ve düzenleyici kuruluşlara,

3. 28 kamera ile 7 gün 24 saat izlenen Levent Büyükdere Şubemizin kayıtları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere mali polise,

4. Seçil E.’nin kullandığı bilgisayar da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere mali polise, teslim edilmiştir.

Bu konulara ek olarak son birkaç gündür basın yayın organlarında yer alan ve gerçeğe dayanmayan argümanlar içeren açıklamalara cevaben, kamuoyunun hakikat biçimde bilgilendirilmesi için aşağıdaki konuları da paylaşma zarureti ortaya çıkmıştır:

• Tüm bankaların Teftiş Heyetleri, iletilen her şikayette, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 32. Hususu ve ilgili mevzuattan kaynaklanan zorunlulukla, gerekli incelemeyi başlatır ve şikayete bahis çalışanın tabirine başvurur. Bu çerçevede, Bankamız Teftiş Şurası da mevzuyla ilgili bireylerin sözüne başvurmuş ve rapor düzenlemiştir. İlgili raporu düzenleyip Savcılığa sunabilmek emeliyle Seçil E.’nin sözü, 9 Nisan 2023, Pazar günü alınıp, 10 Nisan 2023, Pazartesi tarihinde ön inceleme raporuyla birlikte Savcılığa iletilmiştir. Bankamıza yapılan şikayetlerde, bahsin bir an evvel açıklığa kavuşturulması gayesiyle yönlendirmemize karşın, ziyan gördüğünü sav eden şahıslardan pek birçok bugüne kadar savcılık müracaatında bulunmamıştır. Bizi takiben gerçekleşen müracaat sayısı bugün (28 Nisan 2023) prestijiyle yalnızca üçtür.

• Bankamız Levent Büyükdere Şubesi, başka şubelerimizde de olduğu üzere 20’nin üzerinde kamera ile izlenmektedir (İlgili kayıtlar üstte da belirtildiği üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilmiştir).

• Nakit teslimlerine ait banka sistemi tarafından üretilen rastgele bir doküman bugüne kadar tarafımıza sunulmamıştır. Resmi olduğu tez edilen dokümanlar, bankacılık sisteminin kayıtlarına dayanarak üretilmediği üzere, Seçil E. tarafından düzenlendiği tez edilen, mevzuatta karşılığı olmayan, afaki meblağlar içeren, ödeme taahhüdü bulunmayan, ajanda yaprağına ya da düz A4 kağıda yazılan bir kısım dokümanlardır. Sav sahiplerinin çok değerli bir kısmı ise Bankamıza hiçbir evrak sunmamıştır.

• Kimi sav sahipleri ise şubelerimizdeki hesaplarından çektikleri paraları, şikayetçiler ortasında ismi geçen birinin ismiyle anılan fona katılmak üzere, alışveriş merkezi, restoran ve kafe üzere yerlerde elden teslim etmişlerdir. Kısaca, sistem büsbütün Bankamız ve şubelerimiz dışında, bireyler tarafından kurulmuş, şikayetçilerden birinin ismiyle anılan farklı bir yapılanmadır.

• Argüman sahibi bireylerin tamamı, bankacılık süreçlerinin nasıl çalıştığına yönelik kâfi bilgi ve donanıma sahip nitelikli yatırımcılardır. Bu şahıslar, Bankamızın yatırım eserlerini yakinen bildikleri üzere, varlıklarını şubelerimizin yanı sıra internet bankacılığı, taşınabilir bankacılık, telefon bankacılığı ve kendilerine nizamlı olarak iletilen varlık ekstreleri üzerinden takip edebilmektedirler. Ayrıyeten her türlü fonun da içinde olduğu tüm yatırım eserlerini e-devlet yahut Merkezi Kayıt Kuruluşu üzerinden, dünyanın her yerinden sorgulayabilme imkanına da sahiptirler.

• Bir evvelki açıklamamızda da duyurduğumuz üzere bankalar, kanunla kurulmuş ve bu kanun çerçevesinde nizamlı olarak denetlenen prestij ve itimat kuruluşlarıdır. Basına yansıyan ve temelsiz suçlamalar içeren bu beyanatlara, tabi olduğumuz mevzuat ve bankacılık etiği gereği detaylı ve isim vererek yanıt vermiyoruz. Başka yandan şuurlu ve kasıtlı olarak Bankamız ve yöneticilerimizin ismi öne çıkarılarak yapılan haberler, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü hususu manasında banka prestijini zedeleyecek temelsiz haber niteliğinde olduğundan, “Banka Prestijinin Zedelenmesi” kabahati da işlenmektedir. Bu mevzudaki her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz