Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Lideri Mehmet Tatar, Çukurova Belediyesi’nin sarsıntıya yönelik aldığı kararları dayanaklarını açıkladı. “Kamu faydasına olan her kararın yanındayız” tabirini kullanan Mehmet Tatar, Çukurova Belediyesi’nin aldığı kararların değerini vurguladı. Lider Soner Çetin de imar konusunda sıkıyönetim ilan ettiklerini söyledi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Lideri Mehmet Tatar, Çukurova Belediyesi’nin zelzeleye yönelik aldığı kararı dayanaklarını belirtti.

Mehmet Tatar ve şube idaresi Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin’i ziyaret ederek, Türkiye’de 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Lider Soner Çetin, iki büyük sarsıntıda Adana’da yıkılan 11 binanın Çukurova’da olması nedeniyle gözlerin bu ilçeye çevrildiğini belirterek, “Bu durum hepimizi şaşırttı. Zira Çukurova’da yapı stokunun düzgün olduğunu düşünüyorduk. Tabi sonradan gerçek anlaşıldı. Yıkılan binalar 1992-1997 yılları ortasında sarsıntı yönetmeliği çıkmadan evvel, yapı kontrolünden geçmemiş yapılardı. Çok şükür sarsıntı yönetmeliğine nazaran yapılmış binalarda hasar yok. İnceleme yapıldıkça anlaşıldı ki Çukurova’daki yapı stoku sınıfı geçti zira Çukurova’da yıkılması gereken ağır hasarlı bina sayısının 72 olduğu tespit edildi. Başka ilçelerde ise bu sayı her bir ilçe için 500’ü geçti. Üstelik zelzeleler Çukurova’da 6,7 büyüklüğünde hissedilirken başka ilçeler 4,9 ila 5,1 hissedildi. Buna rağmen Çukurova’daki hasar öteki ilçelerle kıyaslanmayacak kadar düşük seviyede.” dedi.

Başkan Soner Çetin zelzele sonrası imar konusunda adeta sıkıyönetim ilan ettiklerini söyleyerek, “Çok kıymetli kararlar aldık ve meclisimizden geçirdik. Binalara kat sınırlaması getirdik, yeni imara açılan bölgelerde emsal kaybı olmadan yapıları 5 katla sonlandırdık. Sismik izolasyon ya da damper mecburiliği getirdik. Asma ve çekme katları yasakladık. Bodrum otoparkı zorunluluğunun istisnalarını ortadan kaldırdık. Bu mevzuda işi sıkı tutuyoruz. Aldığımız bu kararların öbür belediyelerce de örnek alınacağını düşünüyoruz” formunda konuştu.

Zemin etütlerinin değerinin farkında olduklarını kaydeden Lider Soner Çetin, bu işi daha da ciddiye alacaklarını ve yer etütlerinin belediye tarafından yapılacağını, bunun için de belediyedeki jeoloji mühendislerinin sayısının artırılacağını açıkladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Lideri Mehmet Tatar da Çukurova Belediyesi’nin sarsıntı tedbirlerini yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini söyledi. “Kamu faydasına olan her hususta yanınızdayız” tabirini kullanan Mehmet Tatar, “Ülkemiz bir zelzele ülkesi ve bu bahiste herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Çukurova Belediyesi’nin bu bahse ciddiyetle eğilmesi bizi mutlu ediyor. Biz de her vakit takviye vermeye hazırız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz