Kasım 2022’nin sonlarında ortaya çıkan yapay zeka lisan modeli ChatGPT, siber tehditlerin ciddiyetini ve karmaşıklığını artırma potansiyelini de beraberinde getirdi. ChatGPT’nin makûs gayeli yazılım oluşturmak ve kimlik avı akınlarını artırmak için kullanıldığı farklı siber tehditler görülmeye başlandı. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir önder olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, ChatGPT yardımıyla üretilebilecek 5 siber tehdidi sıralıyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında bir prototip olarak piyasaya sürülen, detaylı ve anlaşılır cevaplarıyla kısa müddette dikkatleri üstüne çeken yapay zeka lisan modeli ChatGPT, siber güvenlik dünyasında kaygılara yol açıyor. Makûs gayeli yazılım tiplerini yine oluşturmak ve farklı tıpta taarruzlar gerçekleştirmek için ChatGPT yapay zeka aracını kullanmaya başlayan siber hatalılar potansiyel olarak tehlike arz ediyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir önder olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, ChatGPT yardımıyla üretilebilecek 5 siber tehdidi sıralayarak ikazlarda bulunuyor.

1. Kimlik Avı: Tehdit aktörleri, ChatGPT sisteminin Geniş Lisan Modelini (LLM) kullanarak üniversal formatlardan uzaklaşabilir. Her maksada özel harika dilbilgisi ve doğal konuşma kalıplarıyla yazılmış eşsiz kimlik avı yahut sahtekarlık e-postalarının oluşturulmasını otomatikleştirebilir. Bu teknolojinin yardımıyla hazırlanan e-posta atakları çok daha ikna edici göründüğünden, gayelerin makûs hedefli kontakları tespit etmesini ve tıklamaktan kaçınmasını zorlaştırabilir.

2. Kimlik Hırsızlığı: Siber hatalılar, ChatGPT’yi kullanarak, yapay zekanın bir banka yahut kuruluşun kurumsal tonunu ve telaffuzunu taklit etme yeteneği sayesinde muteber bir kurumu taklit edebilir. Daha sonra bu bildirileri toplumsal medya, SMS yahut e-postalar aracılığıyla insanların özel ve finansal bilgilerini elde etmek için kullanabilir. Makûs niyetli aktörler bu yetenekten yararlanarak ünlülerin yerine geçerek toplumsal medya aracılığıyla bağlantı kurmayı deneyebilir.

3. Öbür toplumsal mühendislik akınları: Sosyal mühendislik atakları, aktörlerin ChatGPT kullanarak toplumsal medyada düzmece profiller oluşturması ile başlayabilir. Bu profilleri çok gerçekçi gösterip insanları makûs niyetli ilişkilere tıklamaları için kandırarak ve şahsî bilgilerini paylaşmaya ikna ederek gayelerine ulaşabilirler.

4. Berbat niyetli botların oluşturulması: ChatGPT, öteki sohbetleri besleyebilen bir API’ye sahip olduğu için sohbet botları oluşturmak için kullanılabilir. Yararlı maksatlar için tasarlanmış kullanıcı dostu arayüzü, insanları kandırmak ve ikna edici dolandırıcılıklar yapmanın yanı sıra spam yaymak yahut kimlik avı hücumları başlatmak için de kullanılabilir.

5. Makus emelli yazılım: ChatGPT, çoklukla çeşitli programlama lisanlarında kod üretmek üzere üst seviye hünerler gerektiren bir vazifesi yerine getirmeye yardımcı olabilir. Bu model, hudutlu teknik hünere sahip yahut hiç kodlama mahareti olmayan tehdit aktörlerinin makûs emelli yazılım geliştirmesine imkan tanır. ChatGPT, makus hedefli yazılımın hangi fonksiyonelliğe sahip olması gerektiğini bilerek onu müellif. Buna karşılık, tecrübeli siber hatalılar da tehditlerini daha tesirli hale getirmek ya da mevcut boşlukları kapatmak için bu teknolojiyi kullanabilir. Bir siber hatalı tarafından paylaşılan olayda ChatGPT, virüslü bir sistemden Office evrakları, PDF’ler ve fotoğraflar üzere 12 yaygın evrak tipini arayabilen, kopyalayabilen ve dışarı çıkarabilen Python tabanlı bir kod kullanarak makûs emelli yazılım oluşturmak için kullanıldı. Diğer bir deyişle, şayet ilgilendiği bir evrak bulursa, makûs hedefli yazılım onu süreksiz bir dizine kopyalıyor, sıkıştırıyor ve web üzerinden gönderiyor. Birebir ziyanlı yazılımın geliştiricisi ayrıyeten ChatGPT’yi kullanarak Java kodu yazıp PuTTY SSH ve telnet istemcisini nasıl indirdiğini ve PowerShell aracılığıyla gizlice bir sistemde nasıl çalıştırdığını da açıkladı.

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez’e nazaran ChatGPT üzere bir aracın inovasyonu, dünya için değerli olabilir ve mevcut paradigmaları değiştirebilir lakin yanlış ellerde önemli ziyanlar da yaratabilir. Yanlışsız siber güvenlik tahliline sahip olmak, gelecek vadeden araçların siber hatalılar tarafından berbata kullanılarak kurumunuza ulaşmasını önleyebilir. Örneğin WatchGuard’ın Bütünleşik Güvenlik Platformu®’nun kıymetli bir bileşeni olan ThreatSync, farklı WatchGuard güvenlik eserlerinden izlenen aktiflikleri çapraz alan kullanarak ve ilişkilendirerek, mümkün makûs niyetli senaryoları puanlar ve tespit eder. Bu, ortalama tespit müddetini azaltırken tesir ve kapsamın genel olarak süratli bir formda denetim altına alınmasını sağlar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz