Çetnik selamı nedir,? Çetnik selamı ne anlama geliyor? Dusan Tadic neden çetnik selamı verdi?


Fenerbahçe’nin bu sezon kadrosuna kattığı Sırp yıldız Dusan Tadic ülkesinin milli takımı uçağında Çetnik selamı verdi. Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Dusan Tadic, Sırp tenisçi Djokovic’in şampiyonluğunu kutlarken selamı ile gündem oldu. Bazı taraftarlar bu durumu normal karşılarken bazıları ise Tadic’in bu durumu kasıtlı yaptığını ve ceza alması gerektiğini söylediler. 

Taha Akgül Kimdir?

Taha Akgül Kimdir?

Çetnik selamı nedir ve nasıl bir anlamı var?

Çetnik Selamı, Sırp ırkçıları tarafından kullanılan ve Bosna Savaşı’ndan kalan karanlık bir işarettir. Bu selam, Sırp zafer işareti olarak kabul edilir ve tarihi Bosna Savaşı faciasının ürkütücü bir hatırasıdır.

Serçe ve yüzük parmakları kapatılarak yapılırken, baş, işaret ve orta parmak açık tutularak oluşturulur. Bu işaret, Sırp zaferini temsil eder.

Bosna Savaşı sırasında, ırkçı Sırp çetelerinin Boşnak Müslüman aileleri öldürdükten sonra serçe ve yüzük parmaklarını kestikleri biliniyor. Bosna’daki soykırımın vahşi lideri Miloseviç Kasabı ve onun Çetnikleri, 200 bin Bosnalı Müslümanı, Türk oldukları gerekçesiyle katletmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz