Borusan’ın birinci meyvelerini Cumhuriyetimizin 100. yılında alacağı Sürdürülebilir Yarar Programı’nın çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. İklim krizi ile gayret ve eşitsizlikleri azaltma temalarında projeler geliştiren takımların, mentorlar ile görüşmeleri sürerken program kapsamındaki çeşitli kapasite dayanak çalışmaları gerçekleşiyor.

 

İklim, insan ve inovasyon odak alanlarında  “Geleceğe İlham” sürdürülebilirlik stratejisiyle faaliyetlerinin merkezinde toplumsal ve çevresel faydayı konumlandıran Borusan Holding, Impact Hub İstanbul iş birliği ile hayata geçirdiği Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’yla, toplumsal ve çevresel problemlere dikkat çekiyor. Gaye kümeleri etkileme ve harekete geçirme potansiyeline sahip Sağır ve İşitme Engelli Bayan Hakları Eğitim Platformu, Vakit Yolcusu Kreta ve Marmara’nın Umudu Pina projeleri sürat kesmeden çalışmalarına devam ediyor.

Program, seçilen projeler için sunduğu 200.000 TL hibe takviyesinin yanı sıra mentorluk takviyesi, kapasite ve proje geliştirme, finansal sürdürülebilirlik, paydaş haritalandırma, bağlantı idaresi ve topluluk oluşturma üzere çeşitli takviyelerde bulunarak faydayı yaymayı amaçlıyor.

Etki ekosistemini oluşturmak ve iştirakçiler ortası bilgi paylaşımını sağlamak maksadıyla ikinci iştirakçi buluşmasını gerçekleştiren Borusan Holding ve Impact Hub İstanbul, projelerin gelişmelerini yakından takip ederken irtibat çalışmalarında uzman mentorlar ile takımların görüşmelerine aracılık ediyor ve farkındalık artırma odaklı etkinlikler tasarlamalarına takviye oluyor.

Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nda Ayşe Damla İşeri Sunman’ın ve Diclehan Sönmezoğlu’nun Dem Derneği aracılığıyla hayata geçirdiği Sağır ve İşitme Engelli Bayan Hakları Eğitim Platformu, Türkiye’deki sağır ve işitme engelli bayanların toplumsal cinsiyet eşitliği temelli hakları ile ilgili farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

Nesra Gürbüz ve Gülşah Özdemir Koryürek, Zaman Yolcusu Kreta isimli projesinde iklim krizinin çocuklar üzerindeki tesirine odaklanarak bu mevzuyu çocuklara ve yetişkinlere bir animasyonla anlatmayı amaçlıyor.

Prof. Dr. Mustafa Sarı liderliğinde hazırlanan Marmara’nın Umudu Pina projesinde ise Marmara Denizi’ndeki müsilajın ve iklim değişikliği sebebiyle yaşanan ekosistem tahribatının etkilediği, dünyada sadece Marmara Denizi’nde bulunan ve dakikada 6 litre suyun temizlenmesini sağlayan Pina popülasyonlarını, bilimsel datalarla, farkındalık çalışmalarıyla ve müdafaa stratejileriyle muhafazayı amaçlıyor.

3 proje takımı, bugüne kadar 4 saat eğitim, 4 saat mentorluk dayanağı alırken programın bundan sonraki süreçlerinde projelerin gelişimine katkı sağlamak üzere eğitim ve etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor. Projelerin Haziran ayında tamamlanması ile sonlanacak olan Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı, iklim krizi ile çabada ve eşitsizlikleri azaltmada toplumsal ve çevresel sorunlara dikkat çekerek fark yaratmayı hedefliyor.

Borusan Holding İnsan, İrtibat ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Nursel Ölmez Ateş, programla ilgili olarak “İklim krizi ile gayret ve eşitsizlik odaklı projelerimizde hoş gelişmeler kaydediyoruz. Proje sahiplerinin yarar odaklı çalışmaları ile farklı alanlarda farkındalık yaratılırken Cumhuriyetimizin 100. yılında birinci meyvelerini toplayacağımız projemiz için büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

Borusan, hayata geçirdiği projelerde dünyadan ilham alıp geleceğe ilham vermeye devam ediyor. Sürdürülebilirlik odak alanları iklim, insan ve inovasyon alanlarında çalışmalarına devam ederek bölümünde öncü uygulamalara imza atıyor. 2030 gayeleri kapsamında sürdürülebilirlik performansını her gün artırmayı amaçlayan kurum, sorumlu anlayışıyla sahip olduğu güç ve bilgiyi paydaşlarına sunarak olumlu tesir yaratıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz