İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık ortasında “İyi Niyet ve İş Birliği Belgesi” imzalandı. 

İki belediye, çocuk ve bayan yoksulluğunu önlemeye yönelik uygulama ve projelerde iş birliği yapacak. Bu doğrultuda Beylikdüzü Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve ilçe sonlarını aşarak tüm ülkeye yayılan “Beslenme Saati” uygulaması İzmir’de de uygulanacak.

Türkiye’deki artan yoksullukla çaba eden ve yaptığı hizmetlerle örnek teşkil eden Beylikdüzü Belediyesi, kıymetli bir iş birliğinin birinci adımını attı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık ortasında “İyi Niyet ve İş Birliği Belgesi” imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy Toplumsal Projeler Dairesi Yerleşkesi’nde gerçekleşen merasim, çocukların oyun ve şovlarıyla başladı. Tunç Soyer’in konut sahipliğindeki programa; 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık ve eşi Zehra Çalık, Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ve ilçe protokolü katıldı. 

İş birliği yardımlaşma ve dayanışmayı perçinleyecek

Atılan bu adımla birlikte iki belediye, çocuk ve bayan yoksulluğunu önlemeye yönelik proje ve uygulamalarda iş birliği yapacak. Bu kapsamda Beylikdüzü Belediyesi’nin muhtaçlık sahibi her çocuğun bir öğün sağlıklı besine erişebilmesi için başlattığı ve ilçe hudutlarını aşarak tüm ülkeye yayılan “Beslenme Saati” uygulaması İzmir’de de uygulanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, hamilelik periyodundan başlayarak anne ve 0-3 yaş periyodundaki çocukların gelişimine takviye veren İzmir95 projesi ise Beylikdüzü’ne yayılacak. 

Çalık: Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği nizamı kuracağız

Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, merasimde yaptığı konuşmada Beslenme Saati uygulamasıyla ilgili bilgi vererek, “Öğrencilerin beslenme çantalarına koyacakları hiçbir şey yoktu. Biz de çocuklarımıza yetemiyoruz diyen annelerin feryadını duyduk. Hiçbir çocuğun bahtı yoksulluk olamaz diyerek Beslenme Saati uygulamamızı hayata geçirdik. Bugün ise İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile bir uygun niyet ve iş birliği evrakına imza attık. 15 Mayıs’tan sonra genel liderimizin da söylediği üzere hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği tertibi kuracağız. Tunç Başkan’ımızın burada uyguladığı İzmir95 projesi süper. Kesinlikle öğrenip Beylikdüzü’nde uygulayacağımız projelerden olacak” halinde konuştu.

Soyer: Projeyi tüm Türkiye’ye güçlü bir biçimde yayacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ise “Süt Kuzusu ismiyle 113 bin çocuğumuza ayda 8 litre süt ulaştırıyoruz. Yaklaşık 30 bin civarında öğrencimizin beslenme çantalarına kuru üzümden fındığa kadar hem beslenme kıymeti yüksek hem de doymalarını sağlayacak materyaller koyuyoruz. Selvi Hanım’ın hamiliği iki kıymetli sonuç doğuruyor. Birincisi proje uygulayıcısı olan bizlerin yüreğini ve bu bahse verdiği önceliği büyütüyor. İkincisi de projenin yaygınlaşması için kıymetli bir lokomotif misyonu görüyor. Kendisine minnettarım. Projeyi tüm Türkiye’ye güçlü bir formda yayacağız” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu: Emelimiz herkesin sağlıklı besine erişmesi

İmza merasiminde konuşan Selvi Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımızın yüzü gülüyor bugün. İstiyoruz ki her vakit gülsün. Tunç Başkan’a ve eşine de teşekkür ediyorum. Birçok belediyemiz bu halde çalışmalar başlattı ve devam ediyor. Gayemiz kâfi besine ulaşamayan çocuklara ulaşmak, kâfi dayanağı vermek. Ancak biz bunun mutlaka çoğalmasını istemiyoruz. Maksadımız herkesin tıpkı duruma gelmesi, herkesin sağlıklı besine erişmesi” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ve Çalık İzmir’de çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor

Öte yandan Kılıçdaroğlu, Lider Çalık ve eşi Zehra Çalık iki gün boyunca İzmir’de çeşitli temaslarda bulundu. Birinci gün gerçekleşen imza merasiminin akabinde Masal Meskeni, Anahtar Bayan Çalışmaları Hizmet Merkezi, Engelsizmir Şube Müdürlüğü’nün üniteleri ve faaliyetleri yerinde incelendi. İzmir’de depremzede bayanlarla bir ortaya gelen heyet, daha sonra yüklü olarak Roman vatandaşların oturduğu Örnekköy Mahallesi’ne geçti. Mahallede kâğıt toplama işinde çalışan geri dönüşüm emekçileri ile çiçek tasarımı yapan bayanların meseleleri hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu ve Çalık’a, CHP İzmir Milletvekili Adayı Hacer Foggo da eşlik etti. Heyet, İzmir’deki ikinci günde ise Balçova’daki Limantepe Pagos Midye Kooperatifi ve Seferihisar İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Belediyesi’ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Çalık, günün devamında ise e-ticaret yapan birinci kooperatif olan Hıdırlık Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nde üretici bayanlarla bir ortaya geldi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz