Antalya Büyükşehir Belediyesi, zelzeleden etkilenen Hatay esnafına dayanak olmak hedefiyle Hatay lezzetlerini Antalya’ya taşıdı. Hatay mutfağı, 28-Nisan 7 Mayıs tarihleri ortasında Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi Kral Yolu’nda “Kadim Kent Hatay Antalya’da” aktifliğiyle Antalyalı vatandaşlarla buluşuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) işbirliğiyle Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntıdan etkilenen Hatay esnafına dayanak olmak hedefiyle “Kadim Kent Hatay Antalya” da aktifliği düzenliyor. 28 Nisan – 7 Mayıs tarihleri ortasında Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi Kral Yolu’nda Hatay’dan Antalya’ya gelen esnaflar stant açarak, Hatay’ın eşsiz lezzetlerini Antalyalı vatandaşlara sunuyor. 

Etkinliğe katılan esnaf Mehmet Kaya, “Yöresel lezzetleri burada satışa sunma imkanımız oldu. Burada düzenlenen fuarda bizim üzere yardıma gereksinimi olan esnaf yeni bir pazar imkanı sundu. Güç günlerde yanımızda oldukları için Antalya Büyükşehir Belediye Liderine teşekkür ediyorum. Tüm Antalyalı vatandaşları bekliyoruz” dedi.

YÖRESEL LEZZETLER KRAL YOLUNDA

Deprem felaketinden evvel Hatay’da esnaflık yapan Sedat Dülgen de “6 Şubat zelzelesinde birçok şeyimizi kaybettik. Zelzeleden evvel hepimizin bir işi vardı. Yaşanan afet ile birlikte işlerimizi de kaybettik. Antalya’da düzenlenen aktiflikle Hatay vilayetimize ilişkin yöresel lezzetlerini satışa sunma imkanımız oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir iş ve ekmek parası kazanma imkanı sağlandığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HATAY’IN YÖRESEL TATLARI 

UNESCO tarafından tescillenen Gastronomi Kenti Hatay’ın başta tüm dünyada bilinen künefesi ve odun ateşinde pişirilen döneri başta olmak üzere, kağıt kebabı, lahana sarması, içli köftesi, sarması, çömlek kebabı, şırdanı ve tuzlu yoğurdu üzere bir çok lezzet Antalyalılar ile buluşuyor. Aktiflik kapsamında toplumsal medya fenomeni Çılgın Dondurmacı Mehmet Dinç, dondurma gösterileriyle aktiflikte yer alıyor. 
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz