Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “Çevre Dostu Çiftçi Kart” projesi öbür kentlere de örnek oluyor. Çanakkale’de Yurttaşlık Derneği tarafından düzenlenen “Daha Çok Sorumluluk, Daha Az Plastik” çalışmasında tüm taraflarıyla ele alınan “Çevre Dostu Çiftçi Kart” projesine iştirakçiler ağır ilgi gösterdi. 

Çanakkale’de Yurttaşlık Derneği uyumunda “Daha Çok Sorumluluk, Daha Az Plastik” projesi kapsamında Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde pestisit kullanımı kaynaklı plastik kirliliğinin idaresini sağlamak maksadıyla çalışma düzenlendi. Çanakkale’de kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve dal temsilcilerinin bir ortaya geldiği paydaşlarla arama ve ağ oluşturma toplantısına derneğin daveti üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi de “Çevre Dostu Çift Kart” projesiyle iştirak sağladı. 

ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık ve Etraf Eğitim Şube Müdürü Fulya Koral, “Çevre Dostu Çift Kart” projesi hakkında sunum yaptı. Koral, etraf ve tabiat dostu projeleri ile öne çıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu proje ile pilot bölge Kumluca’da 7 ayda 1408 çiftçinin 1150 kilogram zirai ambalaj atığı topladığını söyledi. Koral, halkın iştirakiyle desteklenen ve ağır ilgi gören projeyi örtü altı tarımın en kıymetli merkezi Antalya’da kent genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirtti. Bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılan toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “Çevre Dostu Çiftçi Kart” projesinin Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde pestisit ambalajları kaynaklı plastik kirliliğin önlenebilmesi için değerli bir örnek teşkil edebileceği lisana getirildi. 
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz