Anne L'Huillier kimdir? 2023 Nobel Fizik Ödülü kazananı kimdir?


Anne L’Huillier kimdir? Anne L’Huillier nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Anne L’Huillier’ın kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Anne L’Huillier kimdir? Anne L’Huillier kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Anne L’Huillier’ın biyografisini haberimizde derledik…

Anne L’Huillier (ö. 16 Ağustos 1958, Paris), Fransız fizikçi. İsveç’teki Lund Üniversitesi’nde atom fiziği alanında profesör olarak görev yapmaktadır. Atomik süreçlerdeki reaksiyonların işlenmesi için kullanılan, elektronların hareketlerini gerçek zamanlı olarak inceleyerek bir attosaniye fizik gruplarına liderlik etmektedir. 2023 yılında Pierre Agostini ve Ferenc Krausz ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.Kısmetse Olur: Aşkın Gücü Nihle kimdir? Nihle Kopan kimdir?

L’Huillier yüksek bileşenleri teorik fizik ve matematik alanında yaptı. Doktorasını ise Saclay Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki Fransız Alternatif Enerjiler ve Atom Enerjisi Komisyonu’nun Fransız nükleer araştırma bölümünde ayrıntılı fizik üzerine yaptı. Tezi, yüksek enerjili lazer bölgelerinde çoklu iyonlaşma üzerineydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz