Ankara'daki belediye başkanları ne kadar maaş alıyor?


Başkent Ankara’da belediye başkanlarının aldıkları maaş ne kadar? 2023 yılında Ankara’da görev yapan belediye başkanlarının maaşları ne kadar? İşte detaylar… 

Ankara’daki merak edilen belediye başkanı maaşlarının güncel rakamları kesin bilinmese de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın geçen yıl 77 bin 500 lira maaş aldığı açıklanmıştı.

Belediye meclisindeki bütçe tartışmaları sırasında konuşan Sincan Meclis Üyesi Nihat Yalçın, şu ifadeleri kullanmıştı: “Sayın Yavaş’ın 2021 Aralık ayındaki brüt maaşı 42 bin TL. Temmuz ayında 2022 yılındaki brüt maaşı 77.500 TL.”

Belediye başkanlarının maaş dağılımı görev yaptıkları yerin nüfusuna göre değişiklik gösteriyor. Örneğin 2019’daki yerel seçimler sonrasında göreve gelen belediye başkanlarının alacakları maaş aralıkları şu şekilde açıklanmıştı. O dönemin belediye başkanı maaşlarının yanında ise günümüzdeki belediye başkanı maaşlarının resmi verileri vardır.

Yukarıdaki veriler İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mahalli İdareler Kontrolörleri Derneği’nin resmi verileridir. Maaş tablosunun altında bir de şu bilgi yer almaktadır:

“KHK EK 40. maddeye göre; Belediye Başkanlarına 15.965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılır. Bu ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta prim kesintisine tabi tutulmaz. (15.7.2023 tarihinden itibaren)”

Şeyma Subaşı'nın yeni sevgilisi Burak Ateş kimdir? Burak Ateş serveti ne kadardır?

Şeyma Subaşı’nın yeni sevgilisi Burak Ateş kimdir? Burak Ateş serveti ne kadardır?

Ankara’daki sıralama nasıl?

Yukarıdaki bütün bilgiler bir araya getirildiğinde Ankara’daki belediye başkanlarının aldıkları maaş bilinmese de en yüksekten en alçağa göre sıralaması şu şekildedir.

Nüfus verileri 2022 yılında açıklanan son verilerdir ve resmidir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz