Anayasa Mahkemesi Başkanlık Seçiminde Hukuk Fakültesi Mezunu Tartışması!

0
10
Twitter

Bugün Anayasa Mahkemesi’nde seçim heyecanı yaşandı. 12 yıllık görev süresini dolduran Başkan Zühtü Arslan’ın koltuğuna, seçimde 15 üyenin 9’unun oyunu alan Kadir Özkaya oturdu. Ancak, Kadir Özkaya’nın hukuk fakültesi mezunu olmaması yeni bir tartışmaya neden oldu. Kadir Özkaya’nın mesleği nedir ve hukuk fakültesi mezunu mu?

Kadir Özkaya, 1963 Tarsus doğumludur. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1985 yılında mezun olmuştur. 1991 yılında idari yargı hakimliği stajını tamamladıktan sonra Danıştay tetkik hakimi olarak göreve başlamıştır. 2011 yılında Danıştay üyeliğine seçilen Özkaya, 2014 yılında Anayasa Mahkemesi üyeliğine ve 2020 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği görevine seçilmiştir. Kadir Özkaya, görev süresinin dolması sebebiyle 2 yıl boyunca başkanlık görevini yürütecektir.

Gazi Üniversitesi’nden mezun olan ve kariyeri boyunca yüksek görevlere gelmiş olan Kadir Özkaya’nın hukuk fakültesi mezunu olmaması, sosyal medyada tartışmalara neden olmuştur. AYM Başkanı olarak seçilen Kadir Özkaya’nın mesleği ve eğitimi, gündemdeki önemli konular arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz