500 liralık banknot çıktı mı? 500 liralık banknot basılacak mı?


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in böyle bir talimatı olduğu söylentisi akıllarda soru işareti bıraktı. İnternette 500 liralık banknot çıktı mı? 500 liralık banknot basılacak mı? sorularının cevapları merak ediliyor. Peki 500 liralık banknot çıktı mı? 500 liralık banknot basılacak mı? Sizler için derledik…


Haydar Dümen kimdir?

500 liralık banknot çıktı mı? 500 liralık banknot basılacak mı?

500 liralık banknot iddialarının asılsız olduğu öğrenildi. CHP’li milletvekili Özkan Yalım Merkez Bankası tarafından 500 liralık banknot basılacağını ve tedavüle sokulacağını öne sürmüştü. Konuya ilişkin ‘’Yeni paralar mavi-turkuvaz renkte olacak’’ ve ‘’Paralar önümüzdeki aylarda tedavüle girecek’’ gibi ifadeler sosyal medyada yer aldı. Bu iddianın asılsız olduğu ve Merkez Bankası’nın böyle bir çalışması olmadığı öğrenildi.

02.08.2022’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası soruları yanıtlayan dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 10 TL’lik madeni para ve 500 TL’lik banknot basılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Güncel ve geçmişte kullanılan tüm para örneklerine Merkez Bankası’nın internet sitesinden göz atılabilir.

Anadolu Ajansı Teyit Hattı’nın ulaştığı Hazine ve Maliye Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği yetkilisi, bakanın medyada yayınlanan açıklamasını doğruladı ve bu yönde bir çalışma olmadığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Güven Pado’nun iddiaları yalanlayan açıklaması da gazetelerde yer aldı. Pado, “Bu tür haberler gerçeği yansıtmamaktadır ve polemik için söylenmiştir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz